Autor: Elvira Moroanka

SPREČAVANJE RAKA GRLIĆA MATERICE (LIČNO ISKUSTVO)

Elvira Moroanka
dr.med.spec.
Vršac, Republika Srbija

Sažetak rada:
Početkom XXI veka, humana populacija oboljeva od „savremenih“ bolesti, koje su na početku XX veka, bile skoro nepoznate. Jedna od njih jeste i rak grlića materice.
Cilj svake osobe jeste sprečavanje bolesti, jer „Preventiva je majka zdravlja“.
Metodologija rada se zasniva na istraživanju stručno naučne literature, o karcinomu grlića materice, kao i praktičnih iskustava.
Rezultati pokazuju da je zloćudni tumor grlića materice (cervix), čest zloćudni tumor.
Danas, u Republici Srbiji svakoga dana obole 4 (četiri) žene, a umre 1 (jedna) žena od raka grlića materice, dok u svetu, svaka dva minuta umre jedna žena od raka grlića materice.
Ukoliko žena ne odlazi na redovne ginekološke preglede (jednom godišnje), gotovo da je nemoguće postaviti blagovremenu dijagnozu.
Faktori rizika za pojavu karcinoma grlića materice su mnogobrojni.
Zaključiti se da, da „Preventiva je majka zdravlja“. Potrebno je da se kod ginekologa dolazi redovno, i da se tom prilikom uradi i Papanikolau test.
Svakodnevna prirodna nega genitalnih organa, predstavlja bit svih preventivnih aktivnosti. Treba koristiti prirodna sredstva. Neka od najprimerenijiih su ona, čija je osnova Aloae Vera Barbadensis Miller, propolis… gde je zahvaljujući ligninima, omogućeno biološko aktivnim materijama prodor kroz kožu i sluznicu do sedmog nivoa, koje snabdevaju ćelije sa svim potrebnim gradivnim, energetskim i zaštitnim materijama. Zbog toga nije moguće razorno dejstvo oksidanasa i nastanak degerenativnih promena oko i u ćelijama, što rezultira podizanjem lokalnog imuniteta na zavidan nivo. Baktericidno, virucidno, fungicidno, germicidno, nutritivno, regenerativno… dejstvo ne dozvoljava pristup i delovanje patogenih mikroorganizama.
Potrebno je podvući, da bi svaka osoba ženskog (i muškog) pola, trebala preventivno, bar dva puta sedmično, blagom manualnom masažom, naneti tri tanka sloja najprirodnijeg BAP, spolja i iznutra, u razmaku od 5-10 minuta. To je imperativ prevencije Donjeg Genitalnog Trakta (DGT) XXI veka.
Pre ( i ne samo pre) nanošenja kreme, poželjni je uraditi unutarnju toaletu genitalnih organa sa rastvorom sode bikarbone (na litar čaja od kamilice ili žalfije staviti 2-3 kafene kašike sode bikarbone).
Ključne reči: Aloae Vera, propolis, grlić materice

Rad:
Početkom XXI veka, humana populacija oboljeva od „savremenih“ bolesti, koje su na početku XX veka, bile skoro nepoznate. Jedna od njih jeste i rak grlića materice.
Cilj svake osobe jeste sprečavanje bolesti, jer „Preventiva je majka zdravlja“.
Metodologija rada se zasniva na istraživanju stručno naučne literature, o karcinomu grlića materice, kao i praktičnih iskustava.
Rezultati pokazuju da je zloćudni tumor grlića materice, čest zloćudni tumor u žena.
Danas, u Republici Srbiji svakoga dana obole 4 (četiri) žene, a umre 1 (jedna) žena od raka grlića materice, dok u svetu, svaka dva minuta umre jedna žena od raka grlića materice.

U novije vreme jasno se uočava da je oboljevanje i smrtnost od karcinoma grlića materice, naročito kod mladih žena u stalnom porastu.
Zloćudni tumor cerviksa obično raste sporo tokom nekog vremenskog perioda.
Pre nego što se ćelije zloćudnog tumora otkriju u cerviksu (grliću materice), tkivo cerviksa prolazi promene kod kojih se počinju pojavljivati ćelije koje nisu normalne (poznato kao displazija). Ovaj oblik tumora je 100% izlečiv.
Gledajući globalno, cervikalni zloćudni tumor je po učestalosti treći najčešći zloćudni tumor u žena.
Karcinom grlića materice se kasno otkriva, zato što najčešće ne daje nikakve simptome u svom ranom stadijumu.
Ukoliko žena ne odlazi na redovne ginekološke preglede (jednom godišnje), gotovo da je nemoguće postaviti blagovremenu dijagnozu.

Faktori rizika za pojavu karcinoma grlića materice su:

1. Genitalne infekcije (HPV virusi, strogo su specifični za vrstu, kao što su specifični za lokaciju na telu. 2. Hemijska karcinogeneza (pušenje, imunosupresivni lekovi, hemioterapeutici, alkohol). 3. Imunosupresija (“slab” imuni sistem organizma predstavlja osnov za razvoj karcinoma). 4. Seksualne navike (rano stupanje u seksualne kontakte može produžiti normalan proces sazrevanja grlića, higijena polnih organa, seksualni odnosi u vreme menstruacije). 5. Faktori vezani za muškog partnera (uzrast muškarca u vreme prvog seksualnog odnosa, promiskuitetno ponašanje). 6. Način zivota (nizak socio-ekonomski status, neredovna, slaba ishrana, stresni događaji, negativni afekat, povećavaju rizik za nastanak karcinoma). 7. Ekološko zagađenje.

Klinička slika karcinoma grlića materice je dosta šarolika, ali se izdvajaju: masivno krvarenje, postkoitalno krvarenje (krvarenje nakon odnosa), postmenopauzalno ili intermenstrualno krvarenje (krvarenje između ciklusa), abnormalno pojačan sekret.

Na invazivni karcinom grlića može se posumnjati već prilikom kliničkog pregleda ako je bolest uznapredovala.

Definitivno se dijagnoza postavlja histološkim pregledom tkiva dobijenog biopsijom ili endocervikalnom kiretažom, a kod početnih oblika konizacijom.

Medicinske procedure u cilju ranog otkrivanja karcinoma grlića materice su pregled ginekologa najmanje jednom godišnje u cilju ranog otkrivanja karcinoma grlića materice.

Pregled ginekologa treba da obuhvati: klinički pregled kojim se stiče uvid u stanje ginekoloških organa, kolposkopija i PAPA test.

Prvi od njih je PAPA test, jednostavna i bezbolna metoda kojom se pregledaju ćelije dobijene brisom sa grlića materice. Ovaj test pokazuje pojavu upale, prisustvo nenormalnih-atipičnih ćelija ili ćelija raka grlića materice.

Za uzimanje merodavnog uzorka neophodno je da prođe 5-7 dana od poslednje menstruacije ili seksualnog odnosa, a pre uzimanja brisa zabranjena je primena vaginaleta i ispiranja.

I i II grupa Papanikolau brisa predstavlja uredan nalaz. PAPA III grupa je sumnjiv nalaz, može biti uzrokovana pojavom infekcije i ukazivati na postojanje premalignih promena na ćelijama. Grupe IV i V ukazuju na prisustvo ćelija raka u brisu.

Bris iz grlića materice kojim se otkriva prisustvo HPV trebalo bi uzeti ako postoji sumnjiv nalaz Papanikolau brisa.

Ukoliko se na osnovu ovih pregleda posumnja na postojanje prekancerozni lezija, što pre se mora obaviti kolposkopski pregled sa uzimanjem ciljanih isečaka i/ili kiretaže grlića materice sa slanjem materijala na Ph pregled.

Jedina definitivna i merodavna dijagnoza je ona koja je postavljena na osnovu mikroskopskog ili patohistološkog pregleda od strane lekara specijaliste patohistologa.

Biopsija za koju je potrebno vrlo malo tkiva može se izvršiti u ambulanti.

Cervikalni zloćudni tumor ne razvija se kod svih žena koje imaju HPV infekciju.

Naučnici smatraju da su neki drugi činioci, koje nazivaju dodatnim činiocima uključeni u razvoj zloćudnih tumora. Dodatni činioci su pušenje, neupotreba BAP-a (biološko aktivnih preparata), rano stupanje u prve polne odnose, mnogostruki seksualni partneri i/ili partneri koji imaju mnogostruke partnere, uzimanje kontraceptivnih pilule, lijekova radi supresije imunološkog sistema, infekcije herpesom ili hlamidijom, slabo materijalni status…

Najčešće, zloćudni tumor cerviksa u svojoj najranijoj i najlakše izlečivoj fazi ne uzrokuje nikakve simptome. Ukoliko postoje simptomi, najčešći su: stalni vaginalni iscedak koji može biti bled, vodenast, roza, smeđi, prošaran s krvlju, ili taman i smrdljiv.

Nenormalno vaginalno krvarenje, posebno u razmaku između menstrualnih krvarenja, nakon odnosa ili ispiranja i nakon menopauze koje postepeno postaje teže i duže.

Simptomi uznapredovalog zloćudnog tumora cerviksa mogu uključivati: gubitak apetita, gubitak težine, umor, bol u karlici, leđima ili nogama, istjecanje urina ili fekalija iz vagine, lomove kostiju…

Često nema nikakvih simptoma zloćudnih tumora cerviksa dok bolest nije već uznapredovala.

Lečenje zloćudnih tumora cerviksa zavisi od vrste zloćudnog tumora, stadijuma, veličine i oblika tumora, starosne dobi i opšteg zdravstvenog stanja žene, kao i njenoj želji za budućim rađanjem.

U najranijim stadijima, bolest je izlečiva uklanjanjem ili uništavanjem prekanceroznog i kanceroznog tkiva. Ovo se često može učiniti na različite načine bez uklanjanja uterusa tako da je žena još uvijek sposobna imati decu.

Kod bolesti koja je uznapredovala, može se izvršiti radikalna histerektomija, kod koje se uklanja materica i dosta okolnog tkiva, uključujući interne limfne čvorove.

Terapija zračenjem ili hemoterapija se koristiti za lečenje zloćudnih tumora koji se prošire izvan karlice.

Komplikacije lečenja: Neke vrste zloćudnih tumora cerviksa slabije reaguju na lečenje, te može doći do recidiva (ponovnog javljanja) zloćudnih tumora.

Kod žena koje su lečene metodom koja čuva uterus, rizik je veći. Hirurški zahvat i zračenje mogu smanjiti polnu funkciju i dovesti do promenjenosti funkcije crijeva i bešike.

Klasičan način lečenja displastičnih promena, koji se ispoljava u elektroterapiji, krioterapiji, odstranjivanju dela cerviksa… kao rezultat ostavlja reproduktivne probleme.

Humani leukocitarni interferon (HLI) je mudro rešenje. „Sve žene, koje su tretirane HLI imale su najvećim dijelom – negativan nalaz nakon terapija. Istovremeno, vrlo je važno reći da sam u lečenju trudnica imao izvrsne rezultate i da su te žene rađale zdravu djecu i nakon porođaja bile izlečene. Sve druge metode lečenja HPV virusa mogu jako štetiti kod žena koje moraju sačuvati sposobnost rađanja. Ako nemaju zdrav cerviks, znači da postaji veliki upitnik, hoće li se trudnoća uspešno održati. U tom smislu lečenje humanim leukocitarnim interferonm ima vrlo veliki značaj i daje prednost nad klasičnim metodama. Hirurški način lečenja nije najbolji odabir za žene koje žele rađati. Lečenjem HLI žene su bile zdrave i one koje su želele bile su i dalje sposobne za reprodukciju.“ potvrđuje prof. dr Zvonimir Singer, ginekolog, citopatolog, medicinski genetičar.

Zaključiti se da „Preventiva je majka zdravlja“.

U cilju sprečavanja karcinoma grlića materice, potrebno je da se kod ginekologa dolazi redovno, jednom godišnje, bez obzira što je žena zdrava ili se dobro oseća. Tom prilikom se uradi i Papanikolau test.

Obavezno lečenje bezazlenih “ranica“ i drugih dobroćudnih promena, kao i upale grlića materice jer oštećene ćelije mogu biti ulazno mesto za HPV viruse, koji pokreću proces zloćudne transformacije ćelija.

Sem do sada navedenih preporuka, u prenentivi karcinoma grlića materice, postoji i mogućnost vakcinacije, ali je efikasnost vakcine sporna…

Svakodnevna prirodna nega genitalnih organa, predstavlja bit svih preventivnih aktivnosti. Treba koristiti prirodna srestva. Neka od najprimerenijiih su ona, čija je osnova Aloae Vera Barbadensis Miller, propolis… gde je zahvaljujući ligninima, omogućeno biološko aktivnim materijama prodor kroz kožu i sluznicu do sedmog nivoa, koje snabdevaju ćelije sa svim potrebnim gradivnim, energetskim i zaštitnim materijama. Zbog toga nije moguće razorno dejstvo oksidanasa i nastanak degerenativnih promena oko i u ćelijama, što rezultira podizanjem lokalnog imuniteta na zavidan nivo. Baktericidno, virucidno, fungicidno, germicidno, nutritivno, regenerativno… dejstvo ne dozvoljava pristup i delovanje patogenih mikroorganizama.

Potrebno je podvući, da bi svaka osoba ženskog (i muškog) pola, trebala preventivno, bar dva puta sedmično, blagom manualnom masažom, naneti tri tanka sloja najprirodnijeg BAP, spolja i iznutra, u razmaku od 5-10 minuta. To je imperativ prevencije Donjeg Genitalnog Trakta (DGT) XXI veka.

Pre ( i ne samo pre) nanošenja kreme, poželjno je uraditi unutarnju toaletu genitalnih organa sa rastvorom sode bikarbone (na litar čaja od kamilice ili žalfije staviti 2-3 kafene kašike sode bikarbone), kao što radim ja.

Literatura:
1. PREVENCIJA KARCINOMA GRLIĆA MATERICE. Boro M.Vujasin. III Kongres lekara opšte medicine Republike Srbije sa međunarodnim učešćem i XVII Kongres lekara Srbije sa međunarodnim učešćem, Beograd, Sava centar, 20-23.IX. 2012. CD štampa Pint digital system, Str. 65, ISBN 978-86-6061-029-6
2. Imanishi K 1993: Aloctin A, an Active Substance of Aloe arborescens Miller as immuno-modulator.
3. Pittman JC 1992: Immune enhancing effects of Aloe. Health Conscious 13 (1) 28-30.
4. FOREVER ALOAE PROPOLIS KREMA I VULVOVAGINALNA PATOLOGIJA, B.Vujasin, Lj.Gudovski, B.Todorović, G.Petrović, B.Vujasin, Z.Todorović, Oktobarski Susreti Zdravstvenih Radnika Republike Srbije sa međunarodnim učešćem, Zlatibor 26-30.10.2005.god. Savez zdravstvenih radnika Republike Srbije, „Grafos“ Beograd, 303-304, ISBN 86-84015-08-8
5. Haydi S. Kalinich, Humani kalgonat, II Međunarodni Kongres Ishrane Budućnosti, Društvo za populacionu politiku „Breg“ Titel, Titel 31.08.-01.09.2013, Mala knjiga.Novi Sad, ISBN 978-86-915909-0-1, Str.188-195